Dzień dobry Państwu, minęła już godzina piętnasta, zatem rozpoczęliśmy siódme posiedzenie Komisji Oświaty i Kultury. Przewodniczący Komisji przywitał wszystkich obecnych, w tym Pana Prezydenta, Panią Prezydent, Dyrektorów ośrodków kultury oraz Radnych. Zaznaczył, że obrady są transmitowane i utrwalane, a nagrania będą dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej.
Obecność została sprawdzona, stwierdzono obecność 6 osób, jedna osoba była nieobecna.
Przewodniczący zapytał o uwagi do porządku obrad. Nie zgłoszono żadnych zmian, a porządek został przyjęty jednogłośnie.
Przewodniczący zaprosił Dyrektorów jednostek kultury do podsumowania roku 2024. Jako pierwsza głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Rokowska-Szyroki z Wodzisławskiego Centrum Kultury (WCK). Podkreśliła, że rok 2024 był intensywny, z udziałem około 8 tysięcy osób w wydarzeniach impresaryjnych. Wspomniała o współpracy z różnymi instytucjami oraz zorganizowanych wydarzeniach plenerowych, które przyciągnęły mieszkańców. Zwróciła uwagę na problemy związane z rosnącymi kosztami organizacji wydarzeń i konieczność dostosowania repertuaru.
Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Mińskiej Powiatowej Biblioteki Publicznej, która podziękowała za wsparcie i podsumowała działalność biblioteki, zaznaczając, że w roku jubileuszowym udało się zorganizować wiele wydarzeń, w tym spotkania autorskie oraz warsztaty. Udało się również zakupić 2,5 tysiąca nowych książek.
Kolejnym mówcą była Pani Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej, która opisała intensywną działalność placówki, w tym organizację imprez dla dzieci oraz współpracę z Wydziałem Edukacji. Poinformowała o nagrodzie z Centrum Nauki Kopernik oraz o nowo otwartej pracowni muzycznej.
Później głos zabrał Pan Dyrektor Muzeum Sławomir Kulpa, który podsumował działalność muzeum, zwracając uwagę na rewitalizację Pałacu Dietrichsteinów oraz organizację wystaw. Podkreślił, że muzeum odwiedziło około 45 tysięcy osób w roku 2024.
Pani Naczelnik Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury podkreśliła różnorodność działań kulturalnych w Wodzisławiu, w tym udziały w targach turystycznych oraz organizację lokalnych wydarzeń kulturalnych. Zaznaczyła, że miasto otrzymało wyróżnienie w konkursie Marka Śląskie za działalność w mediach społecznościowych.
Pan Skarbnik Jacek Matyja przedstawił projekt budżetu na 2025 rok, w którym przewidziano dochody w wysokości 323 milionów złotych oraz wydatki na poziomie 336 milionów złotych. Podkreślił, że przewiduje się deficyt w wysokości 13,3 miliona złotych, który będzie pokryty z różnych źródeł. Dyskutowano o potrzebach oświatowych, które przewyższają zaplanowane wydatki. W wyniku głosowania wydano opinię pozytywną, jednak część Radnych wstrzymała się od głosu.
Pan Skarbnik przedstawił również projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej, który również uzyskał pozytywną opinię z zastrzeżeniami. Zwrócono uwagę na konieczność przemyślenia dalszego zaciągania zobowiązań dłużnych.
Pani Naczelnik Mateusz Kozielski omówił projekt uchwały dotyczący wspólnej obsługi jednostek. Zmiany dotyczące organizacji oraz rozszerzenia zakresu obsługi zostały przyjęte jednogłośnie.
Przewodniczący przedstawił projekt planu pracy na 2025 rok, który został przyjęty jednogłośnie. Podkreślił, że plan może być modyfikowany w trakcie roku w zależności od potrzeb.
Protokół z posiedzenia z 20 listopada został przyjęty bez uwag.
Pani Radna Lidia Ptak przekazała zaproszenie na spotkanie wigilijne w Szkole Podstawowej nr 2 oraz poruszyła kwestię bezpieczeństwa dzieci na ulicy Pszowskiej. Przewodniczący podziękował wszystkim Radnym oraz Dyrektorom za współpracę w mijającym roku, życząc zdrowych i wesołych świąt.
Posiedzenie zakończono.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mogą znajdować się z nim błędy oraz nieścisłości. W celu weryfikacji zapisów podsumowania, rekomendujemy przesłuchać nagranie i upewnić się, że zawarte w nim stwierdzenia są zgodne ze stanem faktycznym.